İçinde

#EVDEKAL ! Kediniz ile neler yapabilirsiniz ?

Merhaba bu yazımızı kaleme almadan önce Covid-19 nedeni ile bu zor günlerde , kendi hayatlarını hiçe sayarak en ön saflarda savaş veren tüm sağlık çalışanlarımıza en büyük Teşekkürleri sunuyorum.

iyi ki varsınız ve iyi ki bizlerlesiniz ! 

Sağlık çalışanlarımızın bu fedakarlığına karşı halkımızın #evdekal diyerek anlayışla beklemesini ve bu zor süreçten bir an önce çıkmamız için sabır göstermesini istiyorum.Bizler Evde kaldığımız süreçte evde ki dostlarımız ile güzel vakit geçirmek amacı ile neler yapabiliriz ? Onlarla yapabileceğimiz güzel aktivitelerden bahsederek sizlere yardımcı olmaya çalışacağız

Şimdiden keyifli okumalar diliyorum ..

EVDE KEDİ BESLİYORSAN İŞTE YAPABİLECEĞİN BAZI AKTİVİTELER ! 

Evde ki dostun ile keyifli vakit geçirebileceğin farklı aktivitelerden bahsediyoruz Hoşgeldin 🙂

MERAK OYUNU !   

Bir odada sakin sakin uyuyan kedinin gözünün içine bakılır, kedi zaten yeterince huysuzlanmıştır. ikinci aşamada odadan çıkılır kapı kenarından 3-5 saniye aralıklarla kediye bakılır. kedi çok uykulu değilse illaki meraklanacak yanınıza doğru gelecektir.

üçüncü aşamada o kapıdan kaçılır başka bir kapıya geçilir birkaç bakınmadan sonra kedi yine yanımıza gelecektir. böyle devam edilebilir ve kedi ile bütün ev gezilebilir.

Bu kedinizin ne kadar meraklı olduğu hakkında sizi bilgi sahibi yapacak ve bunun yanında spor yaparak evde kaldığınız sürece aldığınız kalorilerden kurtulmuş olabileceksiniz .

Kediler hep anlaşılmaz olmuştur değilmi ?

Peki kedi besleyen arkadaşım sana bir soru sormak istiyorum.Gerçekten evde ki bu tatlı dostunun evcilleştirme sürecinin tamamlanmadığını ve kedinin tam evcil bir hayvan olmadığını bazen sende düşünüyorsun ve onun davranışarına bakıp çoğu zaman neyi neden yaptığına anlam veremiyorsun değilmi ?

Merak etme yalnız değilsin .. Diğer tüm kedi sahipleri gibi sende bizimle aynı kervandasın 🙂

Sahiden Kediler uzaylı olabilirmi ?? bunu bir diğer yazımızda kaleme alalım 🙂

RAMBOCULUK !

gerekli malzemeler:

– cengaver, hatta korku nedir bilmez ve de atletik bir kedi

– etrafı camlı, kenarları tahta bir kapıcengaver kedimiz

iki elle tutularak kapı pervazının üst kısmına biraz yakın bir yerde tutulur, kapıya pençeleriyle tutunması beklenir. pervaza tutunduğu an, üzerinize atlayıp oyunu bozmaması için kediden uzaklaşılır, kapı tarafına yaklaşılır.

bundan sonraki aşamalarda, kedimizin cengaver, babayiğit ve de sizin sevginizden şüphe duymuyor olması pek önemlidir. kedimiz dört pençesiyle` : yatay ipteki hareket eden komando `kapının üst pervazına tutunur.

ordan kapının üzerine geçer. burada heyecanı ve yorgunluğu biraz geçince de kafanıza, sırtınıza ve yere yumuşak ve çevik hareketlerle atlar.

ilk denemede başarılı olan kedi, önceleri itiraz etse de, bu adrenalin yüklü oyunu sizden ısrarla talep edecektir.

aman dikkat !

– bu oyun cins kedilerle oynanmamalıdır, sinir, küskünlük ve tırmık izine yol açar.

– kediniz dört ayağıyla asılıp baş aşağı tutunamıyosa zaten oynanmamalıdır,Dostumuzu sinirlendirmeyelim 🙂

YORGAN ALTI CANAVARI ! kedi türünün en zaaflı olduğu konulardan biri, birşeyin altında olup da göremediği yaratıklardır. eğer bu nesneler ona direnirlerse süreç daha ateşli bir hal alabilir. hele bir de arada kendini gösterip kaybolan bir yaratıkla karşılaşırsa, kedi çılgına dönerek vahşice savaşmaya başlar.

bu efekti elde edebilmek için, bir insan, bir yorgan ve bir el gerekmektedir. arada sesler çıkarıp dolaştırdığınız eliniz, ısırılma ve tırmıklanma gibi acı çekme olasılıklarına karşı korunurken, yattığınız yerden kedinizin kendini parçalayarak boğuşmasını seyredebilirsiniz. 4×4 fenomeni ise bunun aşmış versiyonudur; 2 ayak ve 2 el kullanılarak kedinin bir o tarafa, bir bu tarafa koşturması ile sonuçlanır. ayrıca yorganın her an kedi yutabilecek bataklıklara sahip bir yüzeyi olduğu, bunun ise en iyi dizleri havaya kaldırınca oluşan boşlukla sağlanabileceği unutulmamalıdır.

Bu şekilde yattığınız yerden kedinizle güzel oyunlar çıkarabilirsiniz 🙂

OLTACILIK ! 

Hem siz hem de kediniz için harika bir oyuncak türü, bir ipin ucuna takılmış top, fare ya da tüydür. Bazen bu ip bir çubuğa da takılıdır. Bu oyuncaklar, kediniz için hareket eden bir kurbanı taklit etmenizi çok kolaylaştıracaktır.Yoğun fiziksel aktivite gerektiren bu bol koşuşturmalı oyun sizinde kalorilerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Mobilyalarınızın etrafında sanki canlı bir hayvanmışcasına gizlice sokulmasını taklit etmeye çalışın. Veya bir kuş gibi havada sallayın, zaman zaman yere bırakıp, daha sonra yerin üzerinde etrafında zıplatarak oynatın. Zamanınızı ayırın, kedinizin bir ısırık almak için ‘kurbanına’ gizlice sokulmasına ya da onu kovalamasına izin verin.

Beş ya da on dakika sonra, kediniz farenin üzerine atlar ya da havadaki kuşu yakalar. Kedinizin, bir avlanma başarısı kazanmış gibi hissetmesi önemlidir.

Kediniz oyuncağı çiğnemeye çalışabilir ya da alıp götürebilir. Her ikiniz de hala eğleniyorsanız, oyuncağı geri getirebilir ya da yeni bir oyuncakla oynamaya başlayabilirsiniz. İpte, kedinizin çiğneyebileceği ve yutabileceği hiçbir şey kalmamalıdır. Ve oyuncakların temiz ve ilgi çekici olarak kalması önemlidir.

Dostlarınız  ile koşturup eğleniyor ve güzel vakitler geçiriyorken kesinlikle onların fizyolojilerini ve psikolojilerini düşünerek haraket etmeyi unutmayın.Bazen telefondan kedi sesi açarak onları gerçekten çok sinirlendirebilirsiniz. Oyunlarınız esnasında Herhangi bir yabancı cisim yutmasına fırsat vermeyin hatta ağzının içini dahi kontrol etmenizde yarar var ve aman diyim yükseklerden düşmesine neden olacak şekilde balkon , cam vs yakınlarında onları heyecanlandıracak davranışlara girmeyin.Eğleniyoruz derken dostlarımıza ve kendinize zarar vermeyin.

Bu zor günlerde gülmeyi , gülümsemeyi asla eksik etmeyin.

Evde ki neşe veren dostlarınız ile keyifli vakit geçirmeniz dileği ile Hoşçakalın ..

İSMAİL YILDIZ 

Rapor

Ne düşünüyorsun?

655 noktalar
Oyla Aşağı oy

Köpeklerde Raşitizm

KEDİ VE KÖPEKLERDE NÖBET