İçinde

ÖfkelendiriciÖfkelendirici ÜzüntülüÜzüntülü TatlıTatlı EfsaneEfsane AşkAşk Aman AllahımAman Allahım

Kanatlılardaki Salmonella Enfeksiyonu Bizi Nasıl Etkiler?

Salmonella genusundaki bakteriler kanatlılarda akuttan – kroniğe değişen infeksiyonlara neden olurlar. Salmonella-infekte kanatlılar insanlara salmonellaları besin zinciri yoluyla aktarabilen en önemli rezervuarlardandır. Salmonella genusu herkesin anlayabileceği bir şekilde aslında bir bakteridir. Kanatlılarda Pullorum Hastalığı ve Kanatlı Tifosuna sebep olur.

– 75 veya – 20°C’de saklanması patojenitesine hiçbir etki yapmaz. Bu yüzden eğer aldığınız tavuk eti Salmonella enfeksiyonu ile bulaşıksa onu buzlukta saklamanız bakterinin ölmesine sebep olmayacaktır.

https://cdn1.ntv.com.tr/gorsel/yuCMreenx0-ShWNE5QsNhQ.jpg?width=620&mode=crop&scale=both&v=20170527115947013&meta=rectangle

Salmonella hastalığı nasıl bulaşır?

Salmonella hastalığına Salmonella adı verilen bakteriler sebep olur. Bakteri ile bulaşık olan yiyeceklerin yenmesiyle veya hastalığı taşıyan biriyle temas sonrası hastalık bulaşır.

Genel belirtileri nelerdir?

Genel olarak baş ağrısı, ateş, mide krampları, ishal, mide bulantısı, kusma gibi belirtiler görülür. Belirtiler genelde 6-72 saat içinde gözükür.  Genellikle 4-7 gün bazen daha fazla sürer.

Nasıl yayılmaktadır? 

Salmonella insanlara genel olarak mikrobun bulaştığı hayvanlardan elde edilen yiyeceklerin (yani, et, kümes hayvanları, yumurta ve bunların yan ürünleri) yeterince pişirilmeden yenmesi sonucu bulaşır. ‘Dolaylı bulaşma’, Salmonella mikrobunun yenmeye hazır olan yiyeceklere bulaşması sonucu ortaya çıkar: örneğin, daha fazla pişirilmeyecek olan yiyeceklerin mikrobu taşıyan bir bıçakla kesilmesi ya da hastalığı taşıyan bir kimsenin yiyeceklere dokunması gibi hallerde. Salmonella mikrobu, bu mikrobu taşıyan kişilerin elleri kanalıyla da insandan insana bulaşabilir. Mikrop hayvanlardan da insanlara geçebilir.

Kimler risk altındadır? 

Herkes Salmonella hastalığına yakalanabilir. Bebekler, yaşlılar ve bağışıklığı zayıf olan kimselerin hastalığı daha şiddetli geçirmeleri olasıdır. Hatta tüm memeli hayvanlar da bu hastalık yönünden risk altındadır.

Hastalık nasıl önlenir? 

Pişirme

Yiyeceklerin iyice pişirilmesi Salmonella mikrobunu öldürür. Çiğ veya az pişirilmiş et, kümes hayvanı veya yumurta yemekten kaçınınız. Ortası pembe renkli olan kümes hayvanı ve etlerin – hamburger, sosis, kızarmış dürümler gibi – yenmemesi gerekir.

Yiyecek hazırlama Salmonella mikrobu ellerde taşınabileceği için, tuvalete gittikten sonra ve yiyecek hazırlamadan önce elleri her zaman iyice yıkamak oldukça önemlidir.

Ellerin sabun ve su ile en az 10 saniye süreyle yıkanması, durulanması ve iyice kurulanması gerekir. Tırnak altları ve parmak aralarına özellikle dikkat edilmelidir.

Yiyecek hazırlayan hastalıklı kimseler çok sayıda Salmonella mikrobu yayabilirler. Bu gibi kimseler ishal sona erene veya dışkı testleri temiz çıkana kadar yiyecek hazırlamamalı veya servis yapmamalıdır.

Sıcaklık kontrolü

Yiyeceklerin hatalı saklanmış olması Salmonella’nın çoğalmasına neden olur. Salmonella bakterisi -75 dereceye kadar yaşayabilir. Sıcak yiyecekler ise 60 derecenin üzerindeki sıcaklıkta tutulmalıdır. Tekrar ısıtılan yiyecekler, yiyeceğin her tarafı buhar çıkacak derecede ısınana kadar çabucak ısıtılmalıdır.

Yiyeceklere mikrop bulaşması 

Mikrobun yiyeceklere bulaşmasını önlemek için:

• Çiğ yiyecekleri (örneğin et), yenmeye hazır yiyeceklerin üstüne sıvıların damlamasını veya sıçramasını önlemek için kapalı kaplar içinde buzdolabının veya dondurucunun alt kısımlarında depolayınız. Mikrop bulaşmasını önlemek için buzdolabı ve soğutucudaki tüm yiyeceklerin üstünü kapatınız

• Tuvalete gittikten veya çiğ yiyeceklere elledikten hemen sonra ve pişmiş veya hazır yiyeceklere dokunmadan önce ellerinizi yıkayınız

• Çiğ ve hazır yiyecek hazırlarken, değişik kesme tahtası, tepsi, kap-kacak ve tabaklar kullanınız. Eğer tek bir kesme tahtanız varsa, tekrar kullanmadan önce sıcak sabunlu su ile iyice yıkayınız

• Hazırlamadan ve yemeden önce tüm çiğ sebze ve meyvalardaki kirleri iyice yıkayınız

• Tabakları, elleri ve tezgah üstlerini silmek için kullanılan elbezlerinden farklı elbezleri ile kurulayınız; tabak bezlerini düzenli olarak yıkayınız.

https://www.gercekgundem.com/images/posts/201808/e60e127862f7bc7e_718x440.jpg

Nasıl teşhis edilmektedir? 

Hastalığı teşhis etmek için aile doktorunuz veya yerel hastaneniz bir dışkı örneğini Salmonella testi için laboratuvara gönderecektir.  İzolasyon ve identifikasyon yöntemleri ile yapılır.

-Serolojik olarak;

  • TA
  • RS (çabuk serum aglutinasyon)
  • WB (boyalı antijenle tam kan testi)
  • MA (mikropleyt aglutinasyon) testleri ile infekte sürüler belirlenebilir.

Halk sağlığı tepkisi nedir? 

Laboratuvarların Salmonella bulaşması vakalarını yerel halk sağlığı birimine bildirmeleri gerekmektedir. Halk sağlığı birimleri benzer vakaları incelemek suretiyle aralarındaki ortak özellikleri belirlemeye çalışırlar. Benzer bir yiyecekten şüphelenilmesi halinde NSW Yiyecek İdaresi (NSW Food Authority) daha geniş çaplı çevresel araştırma yapacak ve gereken kontrol önlemlerini başlatacaktır. Hastalık vakaları hakkındaki bilgiler, önleyici stratejiler geliştirmede kullanılmaktadır. NSW Yiyecek İdaresi, salmonella ve yiyecek kaynaklı enfeksiyonları önlemek amacıyla bir dizi yiyecek güvenliği stratejisi belirlemekle yükümlüdür.

Rapor

Ne düşünüyorsun?

56 noktalar
Oyla Aşağı oy
Yüzbaşı

Tilbe Su Yapıcı tarafından yazılmıştır.

Kedilere İlaç Nasıl Verilir ?

Hayvanlarda Homeopatik Konsültasyon Nasıl Yapılır?