İçinde

TatlıTatlı EfsaneEfsane

Kedilere İlaç Nasıl Verilir ?

Öncelikle veteriner hekiminizden bunun nasıl yapıldığını göstermesini isteyin. Böylece eve döndüğünüzde en azından daha önce nasıl yapıldığını gördüğünüz için kendi kendinize yapmanız daha kolay olacaktır.

İlacı Mamaya Katma :  Eğer iştahlı bir kediniz varsa bu konuda daha şanslısınız. Çoğu kedi konserve mamaya hayır diyemediği için çoğunlukla içerisinde farklı bir ilaç olduğunu fark bile etmeyecektir. Her zamanki porsiyonda bir ıslak mama tabağı hazırlayıp, veteriner hekimin verdiği ölçüde sıvı ilacı içerisine enjekte edin ve iyice harmanlanması için mamayı güzelce karıştırın. Eğer ilaç güçlü bir kokuya ya da tada sahip değilse, kediniz onun mamanın içinde olduğunu fark etmeden onu tüketmiş olacaktır. Ama ne yazık ki bazı haplar yaş mamaların içinde dağılabilir ve mamanın tadını bozarak kedinizin yeme şansını düşürebilir.

İlaçı Doğrudan Kediye Verme : Eğer kedinize sıvı ilaç vermeyi planlıyorsanız, öncesinde odayı kedinizin dikkatini dağıtabilecek tüm etmenlerden arındırmanız gerekir. Diğer evcil hayvanlar, gürültü eden insanlar ya da kedinizin en sevdiği oyuncaklar bu listenin başında geliyor.  Tüm güvenlik önemlerini aldıktan sonra yumuşak ve sakin bir ses tonu ile onu yatıştırarak sadece kafası görünecek şekilde havluya sarmalısınız.  Eğer fazla agresifleşmediyse, ağzını açtığı herhangi bir anda çabuk bir hamle ile ilacı ağzına enjekte edebilirsiniz. Öte yandan fazlaca gergin ve hareketli bir konumdaysa kurtarıcı hamle olan enseden tutmaya başvurabilir ve ağzının iki yanından bastırdıktan sonra ilacı ona verebilirsiniz.

Hap Yutturma : Kedinize hap içirmek için öncelikle onu kalın bir havlu ya da battaniyeye sarın. Bu şekilde patilerini oynatamayacak ve ister istemez hareketsiz bir şekilde durmak zorunda kalacaktır. Sadece kafasının görünürde olduğu bir pozisyon aldıktan sonra çenesinin altına baş parmağınızı ve orta parmağınızı yerleştirerek hafifçe baskı uygulayın ve kafasını geriye yatırın. Bu hareket, ağzının açılmasına ve boğazının size görünür hale gelmesine olanak sağlayacaktır. Fazlaca vakit kaybetmeden hapı tam olarak ağzının ortasına yerleştirin ve hızlı bir şekilde kapatın. Ardından ilacın midesine inmesi için boğazını nazikçe ama seri bir şekilde ovmaya başlayın. Kediniz dudaklarını yalamaya başladığı anda hapın boğazından geçmiş olduğunu anlayacaksınız.

Rapor

Ne düşünüyorsun?

46 noktalar
Oyla Aşağı oy
Yüzbaşı

Özge Demir tarafından yazılmıştır.

Merhaba,
Ben Özge Demir. Kırıkkale üniversitesi veteriner fakültesi öğrencisiyim. Oluşturduğum yazılarla faydalı bilgiler vermeye çalışıyorum. Herkese keyifli okumalar...

Hikaye OluşturucuEmoji Bağımlısıİçerik YazarıGaleri OluşturucuÜyelik Yılı

Köpek Öksürüğü/Kennel Cough (Barınak Hastalığı)

Kanatlılardaki Salmonella Enfeksiyonu Bizi Nasıl Etkiler?