İçinde

TatlıTatlı EfsaneEfsane AşkAşk Aman AllahımAman Allahım

Köpeklerde Çikolata Zehirlenmesi

Çikolata köpekler için zehirli midir ? Bunun yanıtı ne yazık ki evet…

Çikolatanın köpeğiniz için oluşturduğu tehlike, çikolatanın tipine, köpeğinizin büyüklüğüne ve yediği çikolata miktarına bağlıdır. Köpekler için zehirli olan kısım çikolatanın içinde bulunan ‘ teobromin ‘ adlı maddedir. 

Birçok köpek oldukça meraklıdır ve buldukları şeyleri yemeye çalışırlar. Çikolatanın kokusu köpekleri cezbeder ve koku alma duyuları oldukça gelişmiş olan köpekler için çikolataları bulmak çokta zor değildir. Evlerde açıkta bırakılan çikolatalar veya zehirlenme konusunda bilgisi olmayan kişiler tarafından köpeklere verilen çikolatalar zehirlenmelere sebep olabilir. Zehirlenmenin şiddeti ve ne kadar çikolatanın zehirlenme yapacağı konusunda çikolatanın kakao oranı oldukça önemlidir.

Siyah çikolatadaki yüksek teobromin düzeyi, yalnızca küçük bir miktarda tüketilmesinin köpek için zehirli olduğu anlamına gelmektedir; yalnızca 25 gram, 20 kg’lık bir köpeği zehirlemek için yeterlidir.

Belirtileri

  • Kusma
  • İshal
  • Vücut sıcaklığında artış
  • Artan refleks yanıtları
  • Hızlı solunum
  • Artan kalp hızı
  • Düşük kan basıncı
  • Nöbetler

Daha ileri durumlarda; kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, koma ve felçler.

Birçok zehirlenme türünde bu tarz belirtiler ortaya çıktığından dolayı ayırt etmek güç olabilir. Bu durumda hayvan sahibinin vereceği anamnez çok önemlidir. Ayrıca köpeğin ağzında ki çikolata parçaları veya kokusu teşhis etmede fayda sağlar.

Tedavi

Teobromin zehirlenmesinin normal tedavisi, öncelikle ağız yoluyla alınmasından itibaren iki saat içinde kusmanın sağlanmasıdır.

Hayvanın genel durumunu düzeltmeye ve toksik maddelerin biran önce vücuttan uzaklaştırılmasına yönelik tedavi yapılır.

Zehirlenen köpek nasıl kusturulur?

Köpekleri kusturmak için birçok farklı yöntem olsa da bunlar içinde acil durumda en rahat şekilde ulaşılabilecek olan tuzlu su yöntemidir. Ilık suya bol tuz atarak karıştırıp köpeğe bir şırınga yardımı ile içirmeniz kusmasını sağlar.

Rapor

Ne düşünüyorsun?

Yüzbaşı

Özge Demir tarafından yazılmıştır.

Merhaba,
Ben Özge Demir. Kırıkkale üniversitesi veteriner fakültesi öğrencisiyim. Oluşturduğum yazılarla faydalı bilgiler vermeye çalışıyorum. Herkese keyifli okumalar...

Hikaye OluşturucuEmoji Bağımlısıİçerik YazarıGaleri OluşturucuÜyelik Yılı

Veteriner Hekimlerin Oluşturduğu Çarpıcı Anket!

Yerli Koyun Irklarına Ne Kadar Hakimsin?