İçinde ,

TatlıTatlı EfsaneEfsane AşkAşk Aman AllahımAman Allahım

Köpeklerde Raşitizm

Köpeklerde raşitizm kalsiyum, fosfor ve D vitamini eksikliğine bağlı olarak gelişen kemiklerde deformasyon ve büyümede yavaşlamaya neden olan bir hastalıktır.

Bu hastalığın oluşum mekanizması nasıldır ?

Kemiklerde kalsiyumun aktif hale gelebilmesi için D vitamini etkisiyle paratiroid hormonuna ihtiyacı vardır. D vitamininin eksikliği halinde paratiroid hormon kalsiyumun kemiklere yerleşmesini sağlayamaz ve vücut sıvılarında kalsiyum düzeyi artar bu durumda özellikle büyüme döneminde demineralizasyona sebep olur. Fosfor ve kalsiyum kemiklerin sertleşmesi için birlikte çalışır ve aralarındaki oranın dengeli olması gerekmektedir. Denge yoksa gelişme olumsuz olarak etkilenir.

Kalsiyumun fazla alınırsa kanda artan miktarın düzenlenmesi için kemiklerdeki fosfor iyonları geri alınır ve kalsiyumla birleşerek vücuttan atılır. Fosfor fazla alınırsa bu seferde kemiklere kalsiyum alınarak benzer olay gerçekleşir. Her iki durumda sağlık ve düzenli gelişim için sakıncalıdır.

D vitamininin ise kalsiyumun bağırsaklardan emilimini, kalsiyum ve fosforun vücutta tutulmasını ve kemik dokuya geçişini sağlamaktır. Eksikliği halinde ise kemik gelişiminde yavaşlamalar olacağından raşitizmin şekillenmesine neden olur.

Peki bu hastalık nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir ?

X ve O bacaklılık, omurgada eğilmeler, kamburlaşma, bel düşüklüğü, özellikle uzun kemiklerde büyümenin yavaşlaması, yürümede zorlanma, elle muayene de aşırı tepki verme ve ağrı duyma, uzun süre yatma ve yürümeden kaçınma gibi belirtiler oluşabilir.

Küçük travmalar sonucunda bile kemikte çatlak veya kırıklar oluşabilir.

Tedavisinden daha çok bu hastalıktan nasıl korunabileceği önemlidir.

  • Kalsiyum, fosfor ve D vitamini takviyesi yapılmalıdır.
  • Yavru köpeklerin  güneş ışığını yeterli miktarda görmesi sağlanmalıdır.
  • Koruyucu önlem olarak özellikle ilk günlerde yavruların yeterince anne sütü alması sağlanmalıdır.

Mutlaka veteriner hekim gözetiminde ilerlemenizi tavsiye ediyorum. Özellike D vitamini takviyesi kullanırken fazla dozlarda uygulanması birçok probleme yol açabilir. Fazla miktarda yapılan uygulamalar böbrek yetmezlikleri ve zehirlenmelere sebep olabilir.

Rapor

Ne düşünüyorsun?

50 noktalar
Oyla Aşağı oy
Yüzbaşı

Özge Demir tarafından yazılmıştır.

Merhaba,
Ben Özge Demir. Kırıkkale üniversitesi veteriner fakültesi öğrencisiyim. Oluşturduğum yazılarla faydalı bilgiler vermeye çalışıyorum. Herkese keyifli okumalar...

Hikaye OluşturucuEmoji Bağımlısıİçerik YazarıGaleri OluşturucuÜyelik Yılı

Kedi ve Köpeklerde Pityalizm

#EVDEKAL ! Kediniz ile neler yapabilirsiniz ?