İçinde

TatlıTatlı EfsaneEfsane AşkAşk Aman AllahımAman Allahım

Tavşan Bakım Ve Beslenmesi

TAVŞAN BAKIM VE BESLEMESİ

https://images.app.goo.gl/5KgGLieJtuhxtwpB7

Tavşanlar et, yün, kürk üretimi için yetiştirilmekle birlikte pet ve gösteri hayvanı olarak da önem taşımakta ve biyomedikal araştırmalarda büyük ölçüde kullanılmaktadır. Dişi tavşanların ürettiği proteince zengin süt insan ilaçlarının üretimi için de uygundur.

Tavşanlar kemirgen sınıfında değillerdir. Ön ayakları arka ayaklarına oranla kısadır, uzun ve dik kulaklı, hızlı koşabilen, çabuk üreme ve hızlı gelişme yeteneğine sahip hayvanlardır. Latince adı Oryctolagus cuniculus ’tur.

Tavşan büyük gözleri ve büyük kulakları ile hayvanlar aleminde tipik bir av hayvanı özelliğindedir. Tavşanların diş yapıları kemirgenlere benzer ancak üst çenelerinde arkada iki küçük kesici diş daha bulunur. Çiğneme kaslarının ve kan plazmalarının farkı nedeniyle kemirgenlerden ayrı olarak incelenir. Bitki yiyerek yaşarlar. Çok fazla çoğalma yetenekleri vardır. Dünyada 2 aileye bağlı,67 tür tavşan vardır.

Tavşanlar ev hayvanları olarak gitgide daha yaygın hale gelmekteler. Pufudik tüyleri, şahsına münhasır tipleri, haddinden fazla sevimlilikleri, ürkekliklerinin verdiği nazlı halleriyle tavşanlar çok sevilesi ve öpülesi hayvanlardır. Kulaklarını dikip hedefine odaklanan tavşanların zıplayarak istedikleri noktaya gitmelerini izlemek büyük keyiftir. Çünkü komik ve sempatiklerdir. Tavşanların küçük ve sevimli görünümleri, evde tavşan beslemenin iyi bir fikir olduğunu düşünmenize neden olabilir. Bununla birlikte, bir canlı ile ilgilenmenin belli sorumluluklar gerektirdiğini de unutmayın.

Bu şeker şeylerden biri sizin de evinizde olsun istiyorsanız onlar hakkında bazı kritik bilgileri bilmeniz lazım. Uykudan beslenmeye hassas hayvanlardır tavşanlar, korkutulmamaları, strese sokulmamaları, sevgiyi ve ilgiyi her daim görmeleri gerekir.

Her ne kadar kafesin temizlenmesine ve beslenmesine değecek gibi görünse de, gerçek şu ki; bu evcil hayvan hijyen ve beslenmeyle ilgili bir sürü özel bakıma ihtiyaç duyar. Aynı şekilde, bu hayvanı rahat ettirmek için bazı davranış kurallarını göz önünde bulundurmalısınız. Tavşanlar hassastır ve diğer türler gibi hassasiyetlerini ifade etmezler.

Tavşanlar için;

Uygun Çevre Sıcaklığı:10-25 °C (En uygunu 15-18 °C)

Beslenme Tarzı: Herbivor-Otçul

Yaşam Süresi: Ortalama 7-8 yıl

Vücut Sıcaklığı:39,5 °C

Solunum Sayısı: 32-60 adet/dk

Nabız Sayısı:300 vurum/dk

İlk Çiftleşme Yaşı

Hafif Irklar:4-5 ay

Orta Ağır Irklar:5-6 ay

İri Irklar:8-10 ay

Gebelik Süresi:28-33 gün

Bir Doğumdaki Yavru Sayısı:1-15 Adet

Süt Emzirme Süresi: Tavşanlar doğumdan sonra 6-8 hafta süt verebilirler.

*Yavrular en az 3-4 hafta ana sütü emmelidirler.

TAVŞANLARIN TEMEL GIDA MADDELERİ

1-Yabani Kır Otları ve Kır Bitkileri(sınırsız)

2-Sebzeler ve Otlar(sınırsız)

3-Meyve (kısıtlı miktarda)

4-Kurutulmuş Otlar ve Yapraklar(sınırsız)

5-Ağaç Dalları ve Yapraklar(sınırsız)

6-Tohum ve Tahıllar (kısıtlı miktarda)

7-Kurutulmuş Sebze ve Meyveler (kısıtlı miktarda)

8-Su

TAVŞANLARDA BAKIM NASIL OLMALIDIR?

Tavşanlar için bir kümes ya da yeterli genişlikteki kafesleri kullanabilirsiniz. Tavşanların yaşadıkları yerde bol samanın bulunması hem onların zeminden soğuk almalarını engelleyecek, hem dağıtıp karıştırabilecekleri mükemmel bir ortam olacaktır. Aynı zamanda bu samanları kemirerek, tavşanların sürekli uzayan incisiv (kesici) dişlerinin normal uzunlukta kalmasına yardımcı olacaktır. Bu samanlar veya kuru otlar, tavşanların sindirim sistemlerinin sağlıklı olarak çalışabilmesi için vazgeçilmez unsurlardır. Kullanılmamaları durumunda sık sık enfeksiyon kaynaklı olmayan ishallerin ve trikobezoar gibi diğer sindirim sistemi problemlerinin oluşması olağandır.

Tavşanların tırnaklarının uzaması durumunda kesilmeleri gerekir. Fazla uzamış tırnaklar; tavşanın vücut ağırlığının daha fazla oranda tırnaklar üzerine yüklenmesi nedeniyle yere basma sırasında ağrıya neden olabileceği gibi, tırnaklarda kırılma ve çatlamalara neden olabilir. Tavşanların tırnaklarının hangi sıklıkla kesilmeleri gerektiği; tırnağın uzama hızı ve aşınma oranına bağlı olarak değişir. Tavşanların yaşadığı alanın zemini sertse, tırnaklardaki aşınma daha fazla olacağından kesilmeleri için gerekli olan süre daha uzun olabilir. Tavşanların tırnaklarının kesilme zamanının gelip gelmediğine Veteriner Hekimin karar vermesi gerekir. Fazla uzamadan sizin tarafınızdan yapılacak kesimler sonrasında tırnakta kanamalar oluşabilir.

Tavşanların tüylerinde günlük belli bir oranda dökülme olması normaldir. Ancak özellikle kış aylarına ve yaz aylarına girerken tavşanların tüylerinde daha fazla dökülme gözlenir. Tavşanların tüylerini belli aralıklarla taramanız, dökülen bu tüyleri toplayacağı için dökülen tüy miktarını azaltır. Ayrıca tavşanların temizlenmek için kendilerini yalamaları sonrasında yuttukları tüyler, mide ve bağırsaklarında birikerek Trichobezoar denilen kıl yumaklarını oluşturur. Tavşanların düzenli aralıklarla taranması, yutulacak olan tüy miktarını da azaltacağı için bu hastalıktan korunmamızda yardımcı olacak etkenlerden birisidir.

TAVŞANLAR YIKANIR MI?

 Tavşanlar yıkanmaz. Üşütüp hastalanması riski olabilir. Ancak hafif nemli bir bezle silinip hemen kurutulabilir.

https://images.app.goo.gl/VkFYtZiaWDn9ZrWa9

TAVŞANLARIN ORTAMI NASIL OLMALIDIR?

Tavşanların bulunduğu ortam gürültülü olmamalıdır. Özellikle ani gürültülerden uzak durulmalıdır. Bu ani gürültüye örnek verecek olursak çekiç ile bir şeye vurulması, sert bir cismin yere atılmasında ortaya çıkacak sesler tavşanları oldukça rahatsız etmektedir. Tabii bu tip rahatsız edici seslerin devamlı olması tavşanları strese sokacak ve hastalanmalarına neden olacaktır.

Tavşanların bulunduğu ortam sıcaklıkları da önemlidir. Tavşanlar 10-30 derecelerde tutulmalıdır. Optimum sıcaklık ise 15-25 dereceler arasıdır. Bu çevre sıcaklığına önem verilmesi gerekiyor. Çünkü kışın balkonda tavşan bakmaya çalışan kişiler olabiliyor. Çevre sıcaklığı yazın çok olan bölgelerde öğlen vakti su ile tavşanın kulaklarının ıslatılması onu biraz daha rahatlatacaktır.

Tavşanların tutulduğu kafes veya herhangi bir bölme belirli periyotlarda temizlenmelidir. Genelde kafeste bakıldığı için kafes ile birlikte yemlik-suluk ve diğer ekipmanların temizliği de aynı periyotta gerçekleştirilmelidir. Tavşanlar bakıldıkları kafeste genelde bir yere dışkı ve idrar bırakırlar, Bu özellikleri nedeni ile tuvalet alışkanlığı verilebilmektedir. Tek yere dışkılama ve idrar yaptıklarından, bu bölgeye daha fazla kuru saman koyulması gerekmektedir. Her temizlik periyodunda bu kuru saman atılıp yerine yenisi koyulur. Kafes ve ekipman temizliği yapılırken belirli oranda sulandırılmış ve tavşana zararı olmayan dezenfektanlar kullanılmalıdır. Bu uygulamadan 15 dakika sonra bol su ile kafes ve ekipmanlar durulanmalıdır. Tavşanlara banyo yaptırılmamalıdır. Tavşanlar günlük olarak kendi temizliklerini çok iyi yaparlar. İyi bir gözlemci bunu rahatlıkla fark edecektir.

 

TAVŞAN EVİN İÇİNDE DOLAŞABİLİR Mİ?

Elbette dolaşabilir ancak tavşanlar kemirgen olduğu için eşyalarınıza ve kendisine zarar verebilir. Halıları, mobilyaları, kabloları kemirerek hem eşyalarınıza zarar verebilir, hem de kendisini yaralayabilir. Tavşanın evin içinde koşup oynayarak enerjisini atması için ona refakat ederek evin içinde günde 2 ila 3 saat dolaşmasına izin verebilirsiniz.

TAVŞAN NE İLE BESLENİR? /NASIL BESLENİR?

Tavşanların bakımı esnasında en önem konulardan birisi tavşanların beslenmesidir. Sağlıklı beslenen tavşanlar daha güçlü, mutlu ve sevilebilir olurlar.

SU İHTİYACI

Tavşanlar su içen hayvanlardır. Toplumdaki aksi inanışlar doğru değildir. Su hayatın temelidir. Tavşanlara su vermeyi ihmal etmeyiniz. Mutlaka evcil tavşanınızın yanında su kabı bulunmalıdır. Tavşanlar için özel su kapları olduğu gibi klasik kaselerde kullanılabilir. Su kabı şekli seçimi tercihe bağlı olsa da bulundurulması zorunludur. Tavşanlar su kaplarını devirip oynamayı çok severler. Bu yüzden su kutusunu sabitlemeniz gerekmektedir, devrilmeyecek özel bir kap konulmalıdır. Ama asla susuz bırakılmamalıdır!

https://www.google.com.tr/url?sa=i&source=images&cd=&ved=2ahUKEwjekcm6_5jlAhXLKlAKHZEHAm4QjRx6BAgBEAQ&url=https%3A%2F%2Ftavsanlar.net%2Ftavsan-bakimi-hakkinda-bilgi%2Ftavsanlar-su-icer-mi&psig=AOvVaw08i_59zcNsIPyZ2ICkQjQ7&ust=1571047770940703

YEŞİLLİK İHTİYACI

Tavşan beslemede altın kurallardan biri bolca yeşilliktir. Tavşan ırkları arasında beslenme miktarı veya aynı ırka ait farklı yaşlarda tavşanlar arasında beslenme miktarı farklılık gösterebilir. Ama değişmeyen bir şey varsa oda tavşanların yeşillikleri çok sevmeleridir. Tavşanların yaşam tarzı yeşillikler üzerinde kuruludur. Bu şirin canlılar tamamen otobur canlılardır. Lahana, taze çimenler, havuç, turp, dereotu, marul salata, enginar ve karnabahar yaprakları, Brüksel lahanası, yeşil fasulye gibi yeşilliklerle beslenebilirler. Kısaca yeşil olan her şeyi yiyebilirler. Havuç olayına gelirsek; tavşanlar havuç severler ve yerler ama abartılacak kadar değildir. Dikkat tavşanlarda aşırı yeşillik ishal hastalığına sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeple kuru gıda takviyesi yapılmalıdır.

https://images.app.goo.gl/QKFgGDmBmHAjSvQx9

KURU OT İHTİYACI

Mutlaka yeşilliklerin yanında kuru ekmek, kuru ot, saman gibi kuru gıdalar da verilmelidir. Tavşanlar yapısı gereği kuru otlara ihtiyaç hissederler. Özellikle yavru tavşanlar sadece yeşillik ile beslenirse ishal gibi hastalıklara yakalanarak hayatını kaybedebilirler. Kuru otları veya saman tavşanların sindirim sistemine faydalıdır. Saman,kuru çimen tarzı otlarda aynı işlevi görmektedir. Yaş ve kuru gıdalar birlikte verilmelidir.

TAVŞAN MAMASI

Tavşanlara hazır olarak satılan mamalar da verilebilir. Türkiye’de çok yaygın olmasa da büyük süpermarketlerden temini sağlanabilir. Tavşan maması tavşan beslemede zorunlu değildir, yeşillikler ve kuru otları tavşana verirseniz aynı işlevi görebilmektedir, tavşan maması içinde çeşit olması bakımından besleyicidir. Tavşanlar hazır satılan kuru mama yiyebilir ve sakınca yoktur.

https://images.app.goo.gl/CXc4opp55RqtKWUW7

MİNERAL MADDE İHTİYACI

Tavşanlarda diğer canlılarda olduğu gibi tuza ihtiyaç duyarlar. Özellikle evde beslenen tavşanların doğada hazır kayaçlarda bulunan tuzları alamazlar. Bu sebeple tavşanların yaşam alanlarının biz köşesine az miktarda iyotlu tuz konulmalıdır. Düzenli olarak tavşanın ne kadar tuz tükettiği incelenmelidir. Tavşanınız yedikleri besinlerden tuz ihtiyaçlarını karşılıyor olabilir. Bu sebeple tuz tüketimi yapmıyor görünebilir ama aşırı ve sürekli olmamak kaydıyla tavşanlara tuz vermeniz önerilir. Tavşanların ırk ve yaşı tuz ihtiyacını değiştiren unsurlardır. Tavşanları tuz tüketmeye kesinlikle zorlanmamalıdır.

Beslediğiniz tavşanın normal beslenmenin yanında çok az olmak şartıyla şekerli gıdalar verebilirsiniz. Tatlılar, pastalar, kurabiyeleri tavşanlar çok severler. Fakat unutulmamalıdır ki tavşanlar doğal ortamlarında bu tarz gıdalara ulaşamazlar. Bu sebeple tavşanların vücutları bu gıdalara alışamaz. Uzun aralıklarla azar azar verilmelidir. Aksi taktirde tavşan rahatsızlanabilir. Bu tarz aperatif gıdalar tavşanlara ana besin olarak verilmemelidir. Sürekli olarak ana öğün şeklinde tavşana vermeyiniz.

https://images.app.goo.gl/EWBki5SPDuM3nA476

SEVİMLİ VE KULAKLI DOSTLARIMIZLA MUTLU VE SAĞLIKLI ZAMANLAR DİLERİZ

Rapor

Ne düşünüyorsun?

43 noktalar
Oyla Aşağı oy
AsTeğmen

Abdulkadir ÖZLEM tarafından yazılmıştır.

15

Hayvanlar Hakkında İlginç Bilgiler

Kedi ve Köpeklerde İdrarda Özgül Ağırlığı Yorumlama