İçinde

TatlıTatlı EfsaneEfsane AşkAşk Aman AllahımAman Allahım

Yavru Köpeklerde Beslenme ve Mama Seçimi

Yavru köpekler daha fazla hastalanmaya meyilli ve daha çok yemek seçer haldedir. Bu yüzden yavru köpek besleyeceklerin yetişkin köpeklere göre daha dikkatli olması gerekir. Yavruyken doğru beslenen köpeklerin daha sonraki yaşamlarında hastalıklara yakalanma riski daha düşüktür. Şimdi bu yazımızda nelere dikkat etmemiz gerekiyor, doğru ve dengeli beslenme nasıl olur inceleyelim.

Anne Sütü Dönemi

Her hayvanda olduğu gibi kolostrum çok önemlidir. Kolostrum ilk birkaç gün de gelen ve normale göre daha katı kıvamlı olan bir süttür. Normal süte göre protein, antikor, vitamin, mineral açısından zengindir. En önemlisi immun (bağışıklık) sistem üzerindeki etkileridir diyebiliriz. Bu sütü yavrunun alması çok önemlidir. Kolostrumdan sonraki dönemde de yaklaşık 1,5 ay köpeğiniz anne sütü ile beslenmelidir.

Kuru Mama Dönemi

Yavrular anne sütünden tamamen kesilip ortalama olarak 6-7 haftalık olduklarında kuru mama verilmeye başlanması gerekir. İlk başlarda kuru mamaya alışması için mamayı hafif ılık suyla veya sütle ıslatıp vermeniz doğru olacaktır. Bu işlem hem mamayı yumuşatır böylece yemeyi kolaylaştırır hem de mamanın lezzetini arttıracaktır. 2-3 aylıktan sonra mamaları ıslatmada süt kullanılmaması gerekir. Çünkü süt kullanılması köpeklerde bir takım sindirim sorunlarına yol açıp aynı zamanda köpeğinizin ishal olmasına neden olabilmektedir.

Mama Seçimi

Mama seçimi oldukça önemlidir. Her köpeğin her mamayı yemediğini bilmemiz gerekiyor.Veteriner hekiminiz bu konuda size yardımcı olacaktır. Gereksinimine uygun kolay sindirilebilen proteinler, yeteri kadar kalsiyum, fosfor bakımından zengin vitaminler ile beslenmesi gerekmektedir.

Mamayı seçerken ilk 1 yıl yavru mamaları seçmelisiniz.

Yavru köpekler 6. haftadan itibaren ortalama 3. aya kadar toplam günde 4 öğün yemek yerler. 1 yaşını doldurduktan sonra ise günde bir öğün yemeleri yeterlidir.

Peki Ev Yemekleri ?

Köpeğinizi ev yemekleri ile beslemeniz uzmanlar tarafından önerilmeyen bir durumdur. Bunun en büyük nedeni köpeğin gelişimine sağlayan vitamin ve proteinlerin denge içerisinde olmamasıdır. Kuru mama köpek gelişimi için son derece önemlidir. Yemek atıklarıyla beslenmiş köpeklerde raşitizm rahatsızlıkları görülebilmektedir.

Çikolata, az miktarda verilse bile yavru köpeğinizi zehirleyebilir. !!

Kuru mama ile beslenmesi sağlanan köpeklerde su tüketimi daha fazla gerçekleşmektedir o nedenle her zaman yemeğinin yanına taze su konulması gerekmektedir. Özellikle suyunu sürekli kontrol etmeli, su kirlenmiş ise veya bitmiş ise yenilenmesi gerekmektedir.

Eğer yavru köpeğiniz mamayı beğenmiyorsa başka farklı bir mama kullanacaksanız bu değişim için dikkatli hareket etmeniz gerekiyor. Birden bire bu işlemi yapmayın günlere yayarak yapınız. Bu şekilde köpek daha az sorunla mama değişimi yapmış olacaktır. Hızlı bir şekilde değişim yapılırsa köpek çoğu zaman ishal olabilmektedir. Yavru Köpekler ortalama 4 ile 5 defa dışkı yapabilmektedir.

Rapor

Ne düşünüyorsun?

35 noktalar
Oyla Aşağı oy
Yüzbaşı

Özge Demir tarafından yazılmıştır.

Merhaba,
Ben Özge Demir. Kırıkkale üniversitesi veteriner fakültesi öğrencisiyim. Oluşturduğum yazılarla faydalı bilgiler vermeye çalışıyorum. Herkese keyifli okumalar...

Hikaye OluşturucuEmoji Bağımlısıİçerik YazarıGaleri OluşturucuÜyelik Yılı

Lumpy Skin Disease (LSD)

Evcil Hayvanlarda Obezite