İçinde

EfsaneEfsane

Kedi Ve Köpeklerde Kan Grubu

İnsanlarda olduğu gibi evcil hayvanlarında türe özgü kan grupları vardır.

KÖPEKLERDE: 

Bilinen 13 kan grubu saptanmış ancak 8 tanesi uluslararası standartlarda tanımlanmıştır. Dog Eritrocyte Antigen (DEA) olarak adlandırılır. Bunlar:

  1. DEA1.1
  2. DEA1.2
  3. DEA 3
  4. DEA 4
  5. DEA 5
  6. DEA 6
  7. DEA 7
  8. DEA 8

Köpeklerde genellikle diğer kan gruplarına karşı doğal antikor yoktur.Doğal antikor olmamasının klinik önemi: yapılacak olan ilk kan transfüzyonunda reaksiyon oluşturmamasıdır. DEA1. 1 ve DEA1. 2 yüksek antijenik özellik taşır ve akut hemolitik reaksiyon oluşturduğundan dolayı kan naklinde önemlidir. DEA1.1 Pozitif{en yaygın} genel alıcı , DEA1.1 ve DEA1.2 negatif genel verici olarak değerlendirilir.

KEDİLERDE

A,B ve AB olmak üzere 3 kan grubu vardır. A kan grubu kediler arasında en yaygın olarak görülen gruptur. B grubu daha az yaygın olarak görülürken AB grubu nadir olarak görülür. A grubu domestic shorthairlerde yaygındır. B kan grubu ırklara göre yatkınlık göstermektedir.(British shorthair,cornish,Birman kedileri) . A ve B grupları birbirlerine kan veremez,AB grubu ise genel alıcıdır.

Kan grubunu nasıl öğrenebilirim?

Veteriner hekiminize danışarak test kitleri ve çapraz karşılaştırma testleriyle veya kapsamlı laboratuvarlarda yapılan testlerle güvenilir sonuçlar alabilirsiniz.

*** Kedi veya köpeğinizin kan grubunu bilmeniz trafik kazası,cerrahi operasyonlar, ağır hastalık tabloları gibi kan naklini gerektiren durumlarda size ciddi bir avantaj sağlar.

Rapor

Ne düşünüyorsun?

ÜsTeğmen

Güley tarafından yazılmıştır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Yükleme…

Yükleme…

0

Birbirinden Güzel Veteriner Hekimlerinden Derleme Bölüm- 2

Zoonoz Hastalıklar